Proměna

Milli Janatková nehraje na jistotu v umění. Album Proměna originálně přeskakuje od jazzu a latiny až k experimentálnější poloze world music v evropské i brazilské portugalštině.

Milan Šefl, Týdeník Rozhlas

Milli vystupuje od roku 2006 a sólově od roku 2011. O dva roky později vydala autorské debutové album Proměna, které si se všemi nástroji natočila sama, což dává tomuto počinu punc jedinečnosti a osobitosti. Album získalo čtyři nominace na americké ceny The Independent Music Awards v New Yorku.

“Přítomná, překvapivá, půvabná, plující i pulsující, proměnlivá i proměňující… Jen pár přívlastků, co mi zní hlavou, když poslouchám Milli. Neznám mnoho dalších muzikantů tak citlivých, otevřených a hledajících, které si v jejich tvorbě můžete jednoduše přečíst a prohlédnout. Její hudební duše jako by brala sílu z celé bytosti a z celého jejího života, ze všech radostí i bolestivých jizev. Měl jsem strach, že se na CD “nevejde” ta jemná magie, kterou můžete zažít při osobním setkání s Milli a jejím zpěvem. Je to ale mocná čarodějka: dechem, vodou, větvemi a oblázky jako by zaklela kousek své duše do té třpytivé hmoty a probudila v ní svou živost.”

Matouš Vlčinský, Supraphon

“Proměna je autentickým a téměř deníkovým záznamem půldruhého roku mého života. Zachycuje postupný proces vzniku autorských písní vyrůstajících z volné improvizace, jajíž motivy se začaly prolínat a skládat do celku. Tématem, které mne poslední roky provází, je poznávání sebe sama a proměna. Uvědomování si vlastního způsobu myšlení a konání, poznání svého strachu a limitů mi otevírá nový prostor, ve kterém mohu opustit nebo měnit úzkostné myšlenky a obavy rozpouštět důvěrou. Písně Proměny se dotýkají mých temnot, smutku, záblesků světla, hravosti, naděje a vnitřního klidu, díky nimž hledám a nacházím smysluplnou cestu.” 

Milli Janatková o albu Proměna

Proměna je krásným příkladem díla, které nenudí a z něhož sálá radost. Díky kombinaci zajímavých pěveckých poloh, nástrojů a práce s rytmem jde o inspirující dílo.

Milan Tesař, Radio Proglas, Český rozhlas Jazz, Kulturní magazín UNI