Ostatní projekty

Můj život s asistencí

Ve spolupráci s Asistencí o.p.s. a Kubou Neubertem nabízíme program “Můj život s asistencí” pro školy. Jedná se o promítání krátkého dokumentárního filmu (23min.) nebo písně (2min.) o životě s asistencí lidí se zdravotním postižením, debatu a praktickou zkušenost s vozíky. Akce má za cíl inspirovat žáky a studenty ke zdravé otevřené komunikaci, poznávání a respektování odlišností. Těšíme se na spolupráci. 

V unikátním projektu se žáci učí poznávat a respektovat odlišnosti. Učí se komunikaci, ptají se na citlivé věci, na které nemají možnost se jinde ptát. Uvědomí si, že lidé nemusí zvládat vše sami a mohou si říct o pomoc.

Marta Dušková, Mělnický deník

Wendigo

AirGym Art Company – Wendigo je příběh o létání, které nemusí být skutečné. Wendigo je příběh o lásce, která zcela jistě skutečná je. Wendigo je příběh o zlu, které na sebe bere nejrůznější podoby, a přitom je neviditelné a nepolapitelné. Je také příběhem o dobru, které je v souboji se zlem vždy tím slabším, a přesto se nesmí vzdát.

Nový cirkus, netradiční závěsná akrobacie, živá hudba Milli Janatkové a Petra Špačka

Vzdušná krasojízda, vynikající technika v párové akrobacii, živý hudební a pěvecký doprovod jsou zásadní oporou aktérům a výtečným průvodcem světem rozechvělých vztahů.

Hana Strejčková, Cirqueon

Orloj snivců

Milli Janatková spolupracuje s Orlojem snivců a uskupením Praskot pěny (Orloj snivců, elektronika, looping, videoprojekce a akustické nástroje) od roku 2010. Orloj snivců je originální hudební nástroj (variabilní zvuková instalace) multimediálního umělce Jaroslava Kořána, který jej vytvořil s bratrem Michalem z nalezených kovových objektů, umístěných na polystyrénových rezonátorech. Hudba na Orloj se vytváří většinou bubnováním, čímž vzniká řada jemných, dlouho znějících tónů a zvuků. Tato ambientní hudba je extrémně závislá na tichu, akustice a prostředí. Posluchač má většinou možnost si na nástroj sám po představení zahrát. Orloj bývá i součástí výstav a instalací s možným zapojením návštěvníků, například ve spolupráci s Petrem Niklem a PLAY. Orloj snivců je „Hodinový hudební stroj”. Nejpříhodnější dobou hraní na tento nástroj a důležitým časem snivců vůbec, je západ slunce. Prchavý moment, jenž koresponduje se zvukem, charakterem hudby a hlavně cítěním snivců. Zvukově na sebe působí velké množství nepojmenovaných tónů a alikvót, což osvobozuje a inspiruje. 

Jaroslav Kořán o Orloji snivců, 1992

Orloj snivců je rovněž součástí komorního ansámblu okolo tohoto nástroje. Obsazení je proměnlivé, tvořili nebo tvoří  jej většinou hráči improvizačního Zapomenutého orchestru země snivců, např.  Michal Kořán, Marek Šebelka, Pavel Richter, Michael Delia,  Miloš Vojtěchovský, Bharata Rajnošek, Vojtěch Havel, Feng – yűn Song, Petr Nikl, Petr Tichý, Milli Janatková, Marek Novotný, Ágnes Kutas, aj. V nových představeních J. Kořán propojuje hru na Orloj s vlastní video projekcí a elektronickou hudbou, ve spolupráci s dalšími umělci a uskupením Praskot pěny.

Řekni mi

Milli Janatková se vedle své autorské tvorby věnuje improvizaci s hlasem a pohybem od roku 2008. Od roku 2011, kdy začala vystupovat sólově, zpestřuje performance originální interaktivní komunikací s diváky, na jejichž témata improvizuje pomocí hlasu, pohybu, loop station a kytary. Vzniká tak spontánní atmosféra plná důvěry, radosti i silných prožitků. O rok později se na pódiu setkává se zpěvačkami Ridinou Ahmedovou a Antonií Nyass v a capella improvizačních představeních, která se v roce 2015 proměňují v projekt Řekni mi.

Řekni mi je a capella interaktivní performance pro tři hlasy a publikum. Je to prostor, kde se rozezní vzpomínky. Odnesete si skladbu, která vznikla jen pro vás.  Připravíte si vzpomínku, o kterou jste ochotná/ý se podělit. Může to být cokoli co Vás zasáhlo, něco silného, co  jste zažil/a. Zkuste si ten zážitek vybavit, jako kdyby to bylo dnes, s atmosférou, vůněmi, celou tu situaci.  

Zpěv bude zvukové zrcadlo. Vzpomínku, kterou přinesete, Vám tři hlasy zpívajících pošlou zpátky v hudební podobě, promění ji do zvuků a melodií. Ze vzpomínky vyklíčí jedinečná skladba, dárek pro Vás. Budou na Vás čekat tři zpěvačky – Antonia Nyass, Milli Janatková a Ridina Ahmedová.  

Projekt vnikl z potřeby vytvořit situaci pro bližší kontakt s posluchači koncertu. Na běžném vystoupení stojí zpěvák na podiu, před ním tma. Když je konec skladby, ozve se potlesk, když se po koncertě rozsvítí, jsou vidět hlavně záda odcházejících návštěvníků a pak už je sál prázdný. Tím, že zpívá, jde zpívající dobrovolně do intimity.  V Řekni mi je místo pro symetrii, kdy se otevírají oba, posluchač i hudebník – a vzniká tak výměna nablízko. (Ridina Ahmedová o projektu Řekni mi)