O Milli

“Milli exceluje bohatou paletou barev s hlubokým ponorem do lidské emocionality. Lidsky opravdová tvorba.” Jazzport.cz

Milli Janatková je osobitá performerka, hudebnice a výtvarnice propojující žánry a umělecké obory. Vedle malby, grafiky a šití autorských šatů se věnuje improvizaci a skladbě, vokální tvorbě v pohybu, hře na kytaru, bicí a perkuse. Vystavuje od roku 2003, hudebně vystupuje od roku 2006. Jedenáctým rokem tvoří sólová interaktivní představení. Osobní tvorba Janatkové vyjadřuje úctu k předkům a otevírá téma odpovědnosti a sebepoznání skrze pochopení příběhů z osobní a kulturní historie. 

Debutové album Proměna (2013) získalo čtyři nominace na Ceny nezávislé hudby v USA. Navazující soubor psychosomatických písní a grafických “milliatur” Klid, prosím! (od 2014) byl počátkem multimediálního projektu a alba Mým kořenům (2017). Nahrávka byla nominována na prestižní ocenění Classic Prague Awards a získala cenu The Independent Music Awards v USA. Od roku 2017 autorka tvoří projekt Hluboko založený na osobitých aranžích nejstarších českých hudebních památek, například písně Buoh (2019), která vyhrála cenu Vox Populi – The Independent Music Awards v New Yorku. Album Hluboko vyšlo 28. září 2020 na Den české státnosti a den sv. Václava. Součástí je soubor výtvarných děl zobrazujících atmosféru nejstarších českých architektonických památek. Album bylo přivítáno 4. října 2020 na hoře Říp, kde proběhl sólový akustický koncert v rotundě sv. Jiří a sv. Václava. V současné době s projektem Hluboko dokončuje také multimediální projekt Klid, prosím!, který podporuje respekt k tělu a psychice, jenž autorka vyjadřuje v písních a grafikách (Zádová, Dechová, Srdeční, Protiúzkostná aj.). Poukazuje také na potřebu převzít zodpovědnost jak za stav sebe sama, tak i okolního světa.

Milli přirozeně propojuje hudbu s tancem od roku 2008, komponuje také hudbu pro taneční, divadelní a akrobatická představení, včetně vizuálního umění a řemesla (šití, malba, grafika a video). Za grafiku získala tři ocenění – čestná uznání (Grafika roku Praha, Rokycanské bienále). V současné době se po dvacetiletém pedagogickém působení věnuje tvůrčí práci a odpočinku pro uchování zdraví a úcty k sobě i okolí.

“Baví mě přirozeně propojovat tvůrčí obory. Zajímá mě dobrodružné hledání a nacházení podstaty, která je společná nám všem.” Milli Janatková

Ocenění a nominace (hudba a výtvarné umění)

 • 2022: LIT Talent Awards, LIT Music of the Year – Cena pro Klid, prosím!
 • 2022: LIT Talent Awards, LIT Music – Cena pro Klid, prosím! (Best Inspirational Music)
 • 2022: Cena města Mělníka – pamětní medaile za pomoc v oblasti kultury
 • 2021: Rasamatee Samman (Kulo Creative Society, Indie, Západní Bengálsko)
 • 2019: The Independent Music Awards, USA – Cena Vox Populi, Hluboko (World Traditional)
 • 2018: The Independent Music Awards, USA – Cena Vox Populi, Mým kořenům (A Capella)
 • 2018: Classic Prague Awards – nominace projektu Mým kořenům (Crossover)
 • 2018: Cena města Mělníka – plaketa za uměleckou reprezentaci
 • 2016: The Independent Music Awards, USA – čtyři nominace pro Klid, prosím! a Proměna
 • 2014: The Independent Music Awards, USA – čtyři nominace pro album Proměna
 • 2010: Anděl – nominace pro projekt Katsa.theo – Porto (Alternativa)
 • 2008: IV. Mezinárodní rokycanské bienále grafiky (Čestné uznání odborné poroty za grafiku)
 • 2007: Grafika roku 2006, Praha (Čestné uznání odborné poroty za grafiku)
 • 2006: III. Mezinárodní rokycanské bienále grafiky (Čestné uznání odborné poroty za grafiku)