Klid, prosím!

Neobyčejně inovativní umělkyně tvoří písňové perly překonávající písničkářství šíří aranžérských nápadů. Řízný folk, výborné texty, jímavé písně ve vícehlasech a výrazném perkusivním zvuku. Niterná, meditativní i vášnivá tvorba.

Jan Hocek, Jazzport

Multimediální koncertní projekt “KLID, PROSÍM!” je jedinečné spojení hudby a výtvarné tvorby výrazné a v zahraničí oceňované multiinstrumentalistky a výtvarnice Milli Janatkové. Písně z aktuálního alba “Klid, prosím!” se věnují tématu hledání klidu a rovnováhy. Vynikající vokální, kytarovou a bubenickou hru autorky citlivě doprovází na druhou bicí soupravu výborný jazzový hudebník Jan Linhart. Koncert doplňují projekce z výtvarných děl Milli Janatkové a light design Štěpána Škocha. Album získalo cenu LIT Talent Awards (USA) v kategorii Best Inspirational Music.

Klid, prosím! je audiovizuální projekt, na kterém Milli pracuje od podzimu 2014. Otevírá téma působení stresu a dalších destruktivních příčin na lidský organismus a možnosti řešení obtíží. Vznikají tak písně věnované různým částem těla i psychiky (Zádová, Protiúzkostná, Dechová, Srdeční aj.) Součástí je soubor autorských grafik – „milliatur“ – souvisejících s každou skladbou, výstavy a také Protiúzkostnej deník, který poukazuje na potřebu převzetí zodpovědnosti za vlastní zdraví a ochranu stability a životního prostředí v rámci celého světa. 

Autorka projekt zveřejňuje v letech 2022 – 2023 a podobně jako alba Proměna (2013) a Hluboko (2020) si Janatková celé album nahrála sama, tentokrát včetně autorské hudby a textů. Na koncertech vystupuje v duu s hudebníkem Janem Linhartem.

Podivuhodné písně, vynikající zpěvačka a výjimečné album, které stojí za poslechnutí a za objev. V rámci své neomezené kreativity Janatková došla k neuvěřitelným zvukům.

Milan Bátor, Český rozhlas

Procítěné balady, texty plné básnických podobenství, plný sound a smysl pro humor v instrumentaci.

Tomáš S. Polívka, UNI kulturní magazín

Vzhledem k zaplněnému hledišti v Husovce si téměř jistě každá diagnóza v ozdravných kompozicích Milli Janatkové našla svého diváka. Představení ale mělo i svůj vizuální rozměr. Kromě nápaditých projekcí zaujala i originální práce se světly. Nemenší poklonu zasluhuje i bravurní výkon Jana Linharta. Zkrátka, každý si ten večer přišel na své.

Víťa Škorpil, Kluv Paderewski – Divadlo Husovka, Karlovy Vary

Písně a video z natáčení alba Klid, prosím!

Již před lety Hormonální píseň získala nominaci na Ceny nezávislé hudby The 15th Independent Music Awards 2016, USA.

Kresba a grafika z projektu Klid, prosím!

Anatomické kresby autorka tvoří na základě kvalitní publikace anatomie pro mediky Anatomie člověka od autorského kolektivu Johannes W. Rohen, ve které jsou znázorněny fotografie skutečných anatomických preparátů. Kresby jsou následně podkladem pro černobílé a barevné linoryty, které sama autorka ryje a tiskne. Vznikají tak klidové grafické “milliatury” i velkoformátové poutavé matrice a linoryty.

Cílem je dozrání osobnosti směrem k zodpovědnosti za stav sebe sama i okolního světa, k poznání psychiky, těla a jejich fungování. Pocítěním vlastní hodnoty a respektu k psychickému a fyzickému zdraví můžeme nalézt nový obzor úcty, jež se projeví i navenek.

Na kresbách, grafikách a písních Milli pracuje od roku 2014, kdy se podruhé sama ocitla v obtížné životní situaci, která se zásadně odrazila na zdraví a v psychosomatických potížích. Autorka se rozhodla svou situaci vyřešit, s pomocí silné vůle a smyslu pro humor vytvořila svým orgánům a částem psychiky celé album, jež napomohlo obnovit životní rovnováhu.

Přispěvatelé projektu Klid, prosím!

Děkuji! Částkou 150 000,- Kč doposud přispělo 65 štědrých přispěvatelů:

All Senses Production a rodina Škochů, Tomáš Belica, Táňa Cihlářová, David Kistler, Sandra Hartley, Jirka Jiráček, Luboš Poláček, Irena a Aleš Kubicovi (Bohemian Cottage), Petr Hampl, Bohdan Karásek, Jana Rusnoková, Milada Návojová, Martha J., Kuba Neubert, Mársi Vanousková a Roman Vaněk, Tereza Báječná, Jana Kernová, Martina Havlík, tvůrčí psaní, Ilona Horáčková, Teresa Hošek, Jiří Čejchan, Michaela Pilnajová, zákazníci Milli Fleru, Hana Augustová, Kamila Havlíková, Marcela Vondrášková, Filip Kubelka, Alenka Košák Felcmanová, Jan Slavíček a Jana Slavíčková, Lukáš Barták, Blanka Janečková, Jan Gerboc, Libuška a Josef Jelenovi, Jan a Petr Jelenovi s rodinou, M. V. Francová, Jaroslav Kořán, Daniel Sál, K. Satrapa, Tereza, V.Ch., Stanislava Křivancová, Jan Hamerský, Zuzana Hréhrová, Markéta Biri Lexová, P. Izak František Nejedlý, Šárka Živná, Pavel Vališ, Marie Nikodémová, Přemysl Vítovec, Martin Tomášů, Mirka a Honza Neubertovi, Tamara Beranová, Anna Adámková, Anna Junková, Aleš Hyvnar aj.