Můj život s asistencí
Ve spolupráci s Kubou Neubertem nabízíme interaktivní vzdělávací program pro školy. Jedná se o promítání krátkého dokumentárního filmu (23min.) nebo písně (2min.) o životě s asistencí lidí se zdravotním postižením, debatu a praktickou zkušenost s vozíky. Akce má za cíl inspirovat žáky ke zdravé otevřené komunikaci, poznávání a respektování odlišností. Mnohaleté zkušenosti máme nejen s dětmi na MŠ a ZŠ, ale také se studenty středních a vysokých škol. Program tvoříme v mezipředmětových vazbách, s individuálním zaměřením na potřeby žáků. Těšíme se na spolupráci.
V unikátním projektu se žáci učí poznávat a respektovat odlišnosti. Učí se komunikaci, ptají se na citlivé věci, na které nemají možnost se jinde ptát. Uvědomí si, že lidé nemusí zvládat vše sami a mohou si říct o pomoc.
Marta Dušková, Mělnický deník
Thieves of Dreams
Milli Janatková se setkala s česko-kanadskou hudebnicí Lenkou Lichtenberg v New Yorku na předávání cen The Independent Music Awards, jež obě získaly v roce 2018. Propojily je autorské projekty založené na tvůrčím zkoumání kulturních a rodových kořenů (Janatková – Mým kořenům, Lichtenberg – Masaryk). Projekt Zloději snů – Thieves of Dreams pak vznikal distančně v době pandemie, s finanční podporou SoundCzech. Janatková složila pro projekt čtyři písně, vytvořila ilustrace a video z Terezína, kde byla ve 2. světové válce Lenčina rodina uvězněna. Vzniklo mimořádné album sedmi skladatelek, které získalo v roce 2023 významné kanadské ocenění Juno Award – Global Music Album of the Year.
Řekni mi
Řekni mi je interaktivní performance pro tři hlasy a publikum. Pracujeme s principy volné hudební improvizace, která je opřena o mnohaleté zkušenosti s autorskou hudbou. V našem projektu zpíváme a capella, tvoříme zvukovou stopu příběhů.
Na začátku představení tiše sedíme a čekáme na příběhy diváků, které rozezní naše hlasy. Vaše vyprávění nám dá podnět vytvořit improvizovanou píseň. Vytváříme prostor, ve kterém se rozezní vzpomínky. Odnesete si skladbu, která vznikla jen pro Vás. Připravte si příběh, o který jste ochotni se podělit. Vzpomínku, kterou nám budete vyprávět, Vám tři hlasy pošlou zpátky v hudební podobě, promění ji do zvuků, rytmů a melodií.
V rámci projektu Řekni mi otevíráme možnost interaktivní komunikace s publikem. Podporujeme možnost sdílení, společného prožitku a tvůrčího zapojení diváků, kteří se tak stávají součástí koncertu. Vzniká tím jedinečná atmosféra plná humoru i silných momentů.
Orloj snivců
Milli Janatková spolupracuje s Orlojem snivců a uskupením Praskot pěny (Orloj snivců, elektronika, looping, videoprojekce a akustické nástroje) od roku 2010. Orloj snivců je originální hudební nástroj (variabilní zvuková instalace) multimediálního umělce Jaroslava Kořána, který jej vytvořil s bratrem Michalem Kořánem z nalezených kovových objektů, umístěných na polystyrénových rezonátorech. Hudba na Orloj se vytváří většinou bubnováním, čímž vzniká řada jemných, dlouho znějících tónů a zvuků. Tato ambientní hudba je extrémně závislá na tichu, akustice a prostředí. Posluchač má většinou možnost si na nástroj sám po představení zahrát. Orloj bývá i součástí výstav a instalací s možným zapojením návštěvníků, například ve spolupráci s Petrem Niklem a PLAY.
Jaroslav Kořán o Orloji snivců, 1992
Orloj snivců je rovněž součástí komorního ansámblu okolo tohoto nástroje. Obsazení je proměnlivé, tvořili nebo tvoří jej většinou hráči improvizačního Zapomenutého orchestru země snivců, např. Michal Kořán, Marek Šebelka, Pavel Richter, Michael Delia, Miloš Vojtěchovský, Bharata Rajnošek, Vojtěch Havel, Feng – yűn Song, Petr Nikl, Petr Tichý, Milli Janatková, Marek Novotný, Ágnes Kutas, aj. V nových představeních J. Kořán propojuje hru na Orloj s vlastní video projekcí a elektronickou hudbou, ve spolupráci s dalšími umělci.