Hluboko - Buoh

The IMAs Awards

Nomination

World Traditional Song

Hluboko je nový projekt Milli Janatkové založený na osobitých aranžích nejstarších českých hudebních památek a lidových písní. Tématicky navazuje na projekt Mým kořenům (od 2015), jehož je dva roky součástí. K tvůrčímu průzkumu podstaty české kultury se Milli dostala přirozeným vývojem od zkoumání osobních rodových kořenů, tedy od roku 2014 a projektu Klid, prosím!, který ji vedl.

Nová píseň a videoklip Buoh vychází z jedné z nejstarších duchovních písní Evropy Buoh všemohúcí (kol. 1360). Hlavní motiv je doplněn melodiemi inspirovanými tradičními písněmi ze Západního Bengálska v Indii, kde Milli strávila krásný čas na tvůrčím turné. Tamní kultura Milli natolik zaujala, že vytvořila tuto skladbu. Zpěv doprovodila hrou na bicí soupravu a indický buben dhol.

Součástí projektu Hluboko jsou další české hudební památky a lidové písně v úpravě Milli Janatkové (Hospodine pomiluj ny (11.st.), Lásko Bože lásko, Ochraňuj voděnko, aj.) ve spojení s improvizací, které se Milli aktivně věnuje od roku 2008. Díky osobitému propojení hlasů, zvuků, rytmů, pohybu i autorských kostýmů Milli vytváří jedinečnou atmosféru plnou obrazů.

Cílem projektu je inspirace k sebepoznání skrze pochopení příběhů z osobní a kulturní historie, což napomáhá rozvoji v osobní rovině a tím zpětně celé společnosti. Všichni jsme spojeni prapůvodní podstatou a zasloužíme si respekt, ale i vědomí vlastní odpovědnosti. Kvůli mnohým  historickým i současným událostem lidé ztrácí víru. Můžeme obnovit základní důvěru v podstatu života, navázat na bohatost tradic i přes všechny překážky, které jsme jako národ a jednotlivé rodiny museli překonávat. Je možné v naší minulosti i současnosti najít zdravé, prospěšné a tvůrčí hodnoty, díky nimž lze komunikovat a vzájemně se obohacovat také s jinými kulturami. 

Hluboko souvisí s multimediálním projektem Mým kořenům, oceněným The Vox Populi - Independent Music Awards v USA za píseň Mateřské kouzlo. Projekt získal nominaci na prestižní cenu Classic Prague Awards. Album bylo nahráno s kapelou Milli Janatková Quartet (Milli Janatková, Marek Novotný, Petr Tichý, Tomáš Vokurka) a hosty (Vojta Nýdl, Robert Fischmann, Michal Wróblewski). 

Za zapůjčení dholu a bicí soupravy děkuji Tomášovi Reindlovi...